You are here
Home > Zbrojeniówka > Bombardier wznawia działalność

Bombardier wznawia działalność

Po przeszło półtorarocznej przerwie działalność produkcyjną wznowi dreamlandzkie przedsiębiorstwo zbrojeniowe: Zakłady Zbrojeniowe Bombardier S.A., które w latach 2012-2014 dostarczało uzbrojenie i wyposażenie dla sił zbrojnych Królestwa Dreamlandu. Wsławiło się szczególnie uczestnictwem w takich programach dla wojska, jak Galera czy Herkules. Ostatnim wartym zauważenia projektem była realizacja programu Bestia, w ramach którego przedsiębiorstwo budowało prototypy dronów bojowych według konstrukcji Aldariona van der Pharazona-Witta. Niestety program nie wyszedł z fazy testów i w 2014 roku działalność firmy zamarła niemal zupełnie.

Teraz ma się to zmienić. 18 czerwca 2016 r. Prezesem Bombardiera został obywatel WKE – Tomasz von Habsburg. Młody ambitny szef spółki postawił sobie kilka ciekawych celów, którymi podzielił się w dniu złożenia swojej kandydatury na stanowisko prezesa. Na pierwszym miejscu znalazła się, można by powiedzieć, szalona wizja zaprojektowania i budowy tzw. „lotniskoptera”, tj. lotniskowca powietrznego, który byłby w stanie poruszać się zarówno po wodzie, jak również w powietrzu. Ta broń będzie zapewne przypominać maszynę znaną z filmowych ekranizacji komiksów Marvela. Jej wdrożenie byłoby istotną rewolucją w siłach zbrojnych. Pytanie jednak: kto ją kupi? Dreamland? A może nasza armia powinna pokusić się o ten sprzęt?

Oprócz lotniskowca powietrznego Tomasz von Habsburg zdradził, że zamierza wykonać również „inteligentny czołg”. Może to wskazywać, że wzmiankowany program Bestia będzie odnowiony, a w ofercie Bombardiera pojawią się nie tylko drony-roboty piechoty, ale również aparaty w postaci opancerzonych pojazdów lądowych. Oznacza to, że nowy Prezes wyraźnie stawia na robotyzację armii i może być orędownikiem takiego nowoczesnego pola bitwy, na którym nie zobaczymy już ludzi.

W zestawieniu z powyższym kolejne punkty planów Habsburga nie wyglądają z pozoru zbyt imponująco. Zakłady zbrojeniowe pod jego kierownictwem mają postawić na produkcję ofensywnych statków latających, takich jak samoloty bombowe i śmigłowce szturmowe. Bombardier nie produkował jeszcze tych pierwszych, natomiast jeśli mowa o śmigłowcach to znane są chociażby takie projekty jak Perkozy, które służą na terenie Efrycko-Temeryjskiego Okręgu Wojskowego w Dreamlandzie. To jednak nie koniec nawiązań do starych programów wojskowych dreamlandzkiej firmy. Tomasz von Habsburg zamierza budować także okręty desantowe, z których ta firma akurat słynie w dreamlandzkich kręgach wojskowych. Budowała bowiem takie okręty jak Nimitz (uniwersalny okręt desantowy, zwany potocznie minilotniskowcem) czy Kontroler (typ okrętów dowodzenia umożliwiający także przewóz jednostek lądowych). Do tego jeszcze w 2014 roku pojawił się plan budowy eskadr eskortowych złożonych z desantowców typu Droopi. Tradycje więc są – wystarczy z nich skorzystać.

Wygląda na to, że nadchodzą ponownie złote czasy dla starej już firmy. W końcu doczekała się kolejnego pasjonata wojskowości, jakimi byli wcześniej Kantazo van der Targaryen i wspomniany wyżej Aldarion van der Pharazon-Witt.

Dodaj komentarz

Top